Spadki na GPW pomimo dobrych danych

Inwestujący na GPW przy Książęcej długo nie pocieszyli się z faktu, że WIG20 wreszcie przekroczył 2500 punktów. Dziś warszawski parkiet spadł poniżej tego poziomu. Powróciły bowiem obawy związane z bankructwem Grecji i jej wyjściem ze strefy euro. Nie pomogły nawet dobre dane z polskiej gospodarki.

PKB Polski wzrósł w ubiegłym roku o 3,4% - podał GUS w dzisiejszym komunikacie. To lepszy wynik od oczekiwań, bowiem wcześniejsze szacunki mówiły o wzroście PKB na poziomie 3,3%. Z komunikatu opublikowanego przez GUS wynika ponadto, że w IV kwartale 2014 roku wzrost PKB wyniósł 3,3%. Wcześniejsze szacunki mówiły o dynamice wynoszącej 3,1%. Deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych w minionym roku wyniósł 3,2% PKB wobec 4% rok wcześniej, z kolei dług sektora osiągnął 50,1% PKB wobec 55,7% PKB – wynika z publikacji Głównego Urzędu Statystycznego.

A to nie koniec dobrych danych z rodzimej gospodarki. Przeciętna płaca w sektorze przedsiębiorstw  wzrosła w marcu w Polsce o 4,9% i wynosiła ponad 4214 złotych. Oczekiwano wzrostu o 3,4%. Z kolei zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 1,1%.

Maleje liczba europejskich krajów, w których statystycy notują deflację cenową - poinformował dziś Eurostat. Ceny dóbr i usług konsumpcyjnych spadły w strefie euro w marcu o 0,1% w ujęciu rocznym. Odczyt jest zgodny z oczekiwaniami ekonomistów. Deflację zaobserwowano w sumie w 12 państwach UE wobec 20 krajów przed miesiącem. Co ciekawe, tempo spadku cen w Polsce należy do największych we wspólnocie.

Pozytywne dane nadeszły do nas z brytyjskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii spadła w lutym z 5,7% do 5,6% i jest na najniższym poziomie od lipca 2008 roku. Średnie zarobki na Wyspach są o 1,7% wyższe niż rok temu - oczekiwano wzrostu o 1,8%.

WIG20 zaczął sesję poniżej kreski, jednak szybko znalazł się nad nią. Nie trwało to zbyt długo. Przed godziną 11 warszawska GPW poszła śladami innych giełd europejskich i zaczęła spadać. Strona podażowa dominowała do końca piątkowej sesji. WIG20 kończy ten tydzień poziomem 2464 punktów spadając w piątek o prawie 1,6%. Spadek WIGu30 był niemal taki sam, a indeks szerokiego rynku WIG tracił podczas dzisiejszej sesji 1,26%.

Notowania WIG20, Intraday, źródło: Teletrader.com 

Wśród spółek indeksu blue chipów warszawskiej giełdy mało mamy dziś jasnych punktów. Rosły jedynie trzy spółki – Bogdanka (1,32%), Tauron (0,83%) i Eurocash (0,22%). Aż pięć traciło w piątek ponad 2%. Najgorzej wypadły akcje Synthosu. Chemiczna spółka traciła dziś ponad 4,3%.

Notowania Synthos, Intraday, źródło: Teletrader.com 

Efekt Grecji był dzisiaj wyraźnie widoczny na europejskich parkietach. Najbardziej spadały oczywiście Ateny, o blisko 2,5% spadały Madryt i Frankfurt. Nie lepiej rozpoczęły się notowania przy Wall Street – od początku piątkowej sesji indeksy wyraźnie tracą.

Na kształt poniedziałkowej sesji największy wpływ mogą mieć decyzję podjęte w weekend ws. Grecji, bądź też wypowiedzi osób zaangażowanych w negocjacje. W Polsce natomiast zostaną opublikowane dane o produkcji przemysłowej w marcu.