Powrót w okolice szczytów

Po trzech dniach spadków inwestorzy za oceanem nareszcie odetchnęli i zakończyli dzień na plusie. Amerykanie rozpoczęli poniedziałkowy handel w okolicach piątkowego zamknięcia. Szybko jednak popyt, wspierany przez pozytywne dane gospodarcze, zyskał przewagę i nie oddał już jej do końca sesji. Ostatecznie indeks S&P500 zamknął się na poziomie 2 117,39 pkt. (+0,61%), Nasdaq Composite zyskał niemal 45 punktów, finiszując na pułapie 5 008,10 pkt. (+0,90%), a Dow Jones Industrial zakończył handel na poziomie 18 288,63,65 pkt. (+0,86%).

Tym razem początek tygodnia przyniósł ciekawe publikacje z amerykańskiej gospodarki. Pierwsza z nich, na godzinę przed rozpoczęciem handlu, wskazała na gorszą od oczekiwań dynamikę dochodów i wydatków Amerykanów. Dochody wzrosły w styczniu o 0,3% przy rynkowych oczekiwaniach na poziomie 0,4%. Natomiast wydatki spadły o -0,2%, chociaż rynkowy konsensus zakładał spadek o -0,1%. Istotniejsza publikacja miała miejsce kilkanaście minut po rozpoczęciu handlu. Markit Ekonomics przedstawił wartość indeksu PMI dla przemysłu w lutym (finalny odczyt). Indeks wzrósł z 53,9 pkt. do 55,1 pkt. i przekroczył oczekiwania ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu do 54,3 pkt. Kilkanaście minut po tej publikacji rynek poznał najnowszą wartość indeksu ISM dla przemysłu. Wskaźnik ten okazał się być nieznacznie gorszy od oczekiwań i spadł w lutym z 53,5 pkt. do 52,9 pkt. (oczekiwano spadku do 53,1 pkt). Indeks ISM osłabił zapał byków i dalej sesja przebiegała pod znakiem konsolidacji. Dopiero końcówka handlu przyniosła zwyżki w okolice szczytów na amerykańskich głównych indeksach. Z rynku walutowego eurodolar spadł ok. -0,1%, a kurs tej pary walutowej zamknął dzień w okolicach poziomu 1,118.

Pod względem publikacji gospodarczych nadchodzący tydzień zapowiada się ciekawie. We wtorek inwestorzy poznają jedynie tygodniową zmianę zapasów paliw wg API. W nocy z wtorku na środę (polskiego czasu) będzie miało miejsce wystąpienie publiczne prezes Fed. W środę przed sesją inwestorzy poznają raport ADP, a w trakcie sesji opublikowana zostanie wartość indeksu PMI dla usług oraz raport USM dla usług. Na dwie godziny przez końcem handlu rynek pozna raport dotyczący bieżącej sytuacji gospodarczej USA oraz prognoz odnośnie najbliższych decyzji FED. W czwartek oprócz standardowego odczytu o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych Departament Handlu przedstawi raport o zamówieniach w przemyśle i zamówieniach na dobra trwałego użytku w styczniu. W piątek kluczowe dane zostaną opublikowane przed sesją. Będą to: bilans handlu zagranicznego oraz pakiet informacji, na które inwestorzy szczególnie zwrócą swoją uwagę, czyli raport o sytuacji na rynku pracy.