20 wrz 12 17:09

Gdański sąd ogłosił upadłość Amber Gold sp. z o.o.

Jak poinformował w czwartek PAP rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku sędzia Tomasz Adamski, sąd ogłosił postanowienie po rozpatrzeniu wniosku osoby fizycznej Sz. B. o ogłoszenie upadłości układowej spółki Amber Gold.

Udostępnij
0
Skomentuj
Foto: Onet Reklama Amber Gold

Adamski poinformował, że "po rozpoznaniu sprawy (...) Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu Amber Gold spółki z o.o. i ogłosił upadłość likwidacyjną".

Jak podał, sporządzenie uzasadnienia postanowienia odroczono na 7 dni. Nie wiadomo więc, jaka jest wartość ujawnionego i zabezpieczonego majątku upadłej spółki oraz jakie są koszty postępowania upadłościowego. W czwartek sąd ogłosił tylko sentencję orzeczenia.

Jednocześnie sąd wezwał wierzycieli upadłej spółki, aby w terminie trzech miesięcy od daty obwieszczenia o ogłoszeniu upadłości zgłosili swoje wierzytelności w stosunku do Amber Gold.

Jak podał rzecznik, "sąd wezwał osoby, którym przysługują prawa oraz prawa i roszczenia osobistego ciążące na nieruchomości należącej do upadłego, jeżeli nie zostały ujawnione przez wpis w księdze wieczystej, do ich zgłoszenia w terminie trzech miesięcy od daty obwieszczenia o ogłoszeniu upadłości pod rygorem utraty prawa powoływania się na nie w postępowaniu upadłościowym".

Sąd wyznaczył sędziego komisarza i wyznaczył syndyka masy upadłości.

We wstępnym sprawozdaniu zarządcy przymusowego firmy ws. majątku Amber Gold złożonym do sądu w poniedziałek jako składniki majątku wymienione zostały m.in.: 11 nieruchomości, 140 aut oraz cztery autobusy, sprzęt IT, meble oraz kruszce i pieniądze zabezpieczone przez prokuraturę.

Jak informowała wcześniej Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, w trakcie kontroli siedzib spółki w sierpniu zabezpieczono 57 kg złota, kilogram platyny oraz mniej niż kilogram srebra. Wartość kruszców szacowana jest nieoficjalnie mniej więcej na 10-12 mln zł.

W poniedziałek TVN24 podała, że w sumie szacunkowa wartość majątku, który tego dnia zarządca wykazał w sprawozdaniu, to około 100 mln zł.

Według informacji, jakie 8 sierpnia przedstawili dziennikarzom przedstawiciele Amber Gold, spółka "posiada majątek o wartości 149,5 mln zł".

Według informacji Prokuratury Okręgowej w Gdańsku do 18 września br. wpłynęło łącznie 7200 zawiadomień od osób, które podejrzewają, że w związku z zawarciem umów o lokaty terminowe z firmą Amber Gold popełniono na ich szkodę przestępstwo doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mienie w łącznej kwocie przekraczającej 354 mln zł.

17 sierpnia prezes Amber Gold Marcin P. usłyszał sześć zarzutów, w tym prowadzenia bez zezwolenia działalności bankowej. 29 sierpnia śledczy postawili Marcinowi P. zarzut oszustwa znacznej wartości. Śledczy przyjęli, że P. działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, czyniąc ze swojej działalności stałe źródło dochodu, za co grozi do 15 lat więzienia. 30 sierpnia szef Amber Gold trafił do aresztu. Sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie tymczasowym.

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych.

Udostępnij
0
Tematy:
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (125)

~mm do ~tarleb: Mylisz się. Skarb państwa to nie ogół obywateli. To grupa urzędników. Taki współczesny feudalizm zakamuflowany pustymi frazesami o demokracji i równości wobec prawa. Na przykład wysocy urzędnicy spółek Euro 2012 jako przedstawiciele skarbu państwa dostali po kilka milionów premii. W tym samym czasie robotnicy budujący stadiony i autostrady nie dostali wynagrodzeń bo generalni wykonawcy ogłosili upadłość. A upadli dlatego że ci urzędnicy nie wypłacali im pieniędzy. Tak działa skarb państwa. Najpierw robi z ludzi nędzarzy a potem ogłasza się dobroczyńcą i wypłaca ludziom groszowe zasiłki i zapomogi z tych samych pieniędzy które wcześniej zrabował.
20 wrz 12 20:18 | ocena: 90%
Liczba głosów:10
90%
10%
| odpowiedzi: 2
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~zima : I jak zwykle - w pierwszej kolejności zaspokojone zostaną roszczenia Skarbu Państwa. Tego samego Państwa, które popełniało błąd na błędzie w tej sprawie (kuratorzy, smród wokół sędziów i prokuratorów, skarbówka, która nie reagowała). I oczywiście, że Skarb Państwa zagarnie wszystko, coś zostanie dla syndyka a cała reszta nie dostanie nic. Te przepisy o pierwszeństwie Skarbu są absolutnym skandalem a w tym przypadku jest to szczególnie oburzające - ten kto narobił najwięcej nawalanek (i to chyba bardzo delikatne określenie) zagarnie wszystko co zostało - zbyt ciężkie słowa mi się cisną żeby je napisać bo mnie wsadzą do aresztu
20 wrz 12 18:12 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
| odpowiedzi: 21
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~ożeszQ do ~reforma: hm.. ostatnim, który przeprowadził taką właśnie reformę wymiaru sprawiedliwości w bliskiej nam okolicy był niejaki Dżugaszwili, wybitny Gruzin, znany skądinąd światu raczej jako Stalin. Skutki były ciekawe, ale jakoś dziś wielu jego pomników nie uświadczysz. To tak pro memoria: jak wywalisz wszystkich sędziów i prokuratorów, to skąd sobie weźmiesz nowych? spod budek z piwem, bo lud [zwłaszcza chlejący lud robotniczy wsi i miast, oczywiście] jest gwarantem sprawiedliwości społecznej? A może z liceów wieczorowych, wszak nie matura lecz chęć szczera, itd. Albo może przekształcisz zastępy nadliczbowych w naszym kraju księży w karne ramię trybunału św. Inkwizycji?
20 wrz 12 22:06 | ocena: 100%
Liczba głosów:5
0%
100%
| odpowiedzi: 3
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~wromann : Firma Amber Gold powstała z nielegalnych decyzji organów Państwa i od początku była przedsięwzięciem przestepczym (czy wykonali jakiekolwiek działanie polegające na wykonaniu zadania zarobienia środków dla ludzi zostawiających im pieniądze ?.). Instytucje Państwa w tym przypadku od początku pomagały tym przestępcom w ich przestępstwie. Moim zdaniem Instytucje Państwa nie tylko nie powinny brać teraz za cokowiek pieniedzy, ale zwrócić środki pochodzące z przestępstwa. To jest jedno wielkie oszustwo. Jak widać w tej chwili chcą ukraść jeszcze kolejną wielką część z tego co jeszcze pozostało. Mafia w imieniu prawa i koniec...
20 wrz 12 19:35 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~ZOBACZYCIE : Takie sa przepisy. Upadłość likwidacyjna. Teraz wszystko musi, zgodnie z prawem trwać latami. Samo ustalenie listy wierzytelnosci to ok. półtora roku. Wszystko musi się odbywać sądownie i ustalane dla każdej osoby fizycznej i prawnej. Potem odwołania. Syndyk sam skasuje kilka milionów, Jego wydatki i zlecenia niezbędne do ustaleń zwiazanych z upadłoscią to tez klka milionów. Syndyk z tych 100 mln skasuje łacznie jakieś 20 milionów złotych. Ponadto wszystko musi trwać, Jak w sądach. Zobaczycie, że sprawa potrwa minim 3 lata. Piszę naprawdę to co myślę a nie po to by kogoś zdenerwować ale po to aby nikt się nie łudził, ż po kilku miesiącach oytrzyma jakieś pieniadze. Same sprawy sprzedaży majątku firmy, przetargi, odwołania, ponowne przetargi z różnych przyczymn to kolejny rok. Czwarty...
20 wrz 12 18:31 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~qweq do ~sufler: Ludzie którzy wtopili kasę w amber gold to były głąby, ludzie łatwowierni, którzy swojej łatwowierności się nie pozbyli.
I jak już ktoś wtopił całą kasę w amber gold, to za chwilę wtopił jeszcze kilka procent dając je kancelarii prawnej.
Wiadomo było że kancelaria nie zrobi nic więcej ponad uzyskanie nakazu zapłaty całej kwoty przez amber gold - nakaz tak samo bezwartościowy jak "certyfikaty" własności złota którzy dostawali klienci amber gold.
No ale jeszcze trochę kasy udało się od naiwniaków wyszarpać.
20 wrz 12 18:10 | ocena: 50%
Liczba głosów:4
50%
50%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~kasia1 : Idiotyczny anons: "zaskakująca decyzja sądu". A co w tym jest zaskakującego, skoro spółka trwale zaprzestała regulowania swoich zobowiązań wobec wierzycieli to ogłoszenie upadłości jest tego naturalną konsekwencją. A co do "poszkodowanych" - trzeba było się wykazać wybitną głupotą lub nieodpowiedzialnością, żeby powierzać swoje pieniądze firmie, która deklarowała, że gwarantuje 14 - 16% zysku w skali roki i to w okresie, kiedy cena złota na rynku była już mocno wyśrubowana!
20 wrz 12 20:41 | ocena: 50%
Liczba głosów:2
50%
50%
| odpowiedzi: 4
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~reforma do ~zima: U nas nie potrzeba wyborów. Wystarczy, że wymieni się cały aparat sprawiedliwości na nowy. i już będzie tak jakby była rewolucja. Utrąceni zostaną po kolei ci, co teraz korzystają z przywileju bycia poza wszelkimi podejrzeniami. Ba sami dadzą nogę i to daleko i nie trzeba ich będzie to tego namawiać.Jeden ruch a skutki widoczne na pokolenia. Tylko, że nie ma takiego odważnego, żeby to zrobił a jak się znajdzie to zostanie bohaterem narodowym i postawią mu pomnik (oby tylko nie po śmierci)..
20 wrz 12 20:51 | ocena: 60%
Liczba głosów:5
60%
40%
| odpowiedzi: 4
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~wkurzony : Myślę, że firma mająca majątek ok 100 mln zł i przy podwyżkach cen złota nie musiała upadać. To było zrobione specjalnie, by zagarnąć kasę. AG przestał wypłacać kasę, bo banki zablokowały mu konta, zaczęło się od linii lotniczych. Myślę, że gdyby nie ta akcja -może polityczna, bo zaangażowany był syn Tuska, AG nadal by działał i pieniądze prędzej trafiłyby do klientów. Teraz trafią do Skarbu Państwa, który ma głodnych urzędników i zawsze brakuje pieniędzy. Większy złodziej powiesi mniejszego. Nielegalna piramida finansowa, która pieniędzy nie zarabia, lecz wyłudza, ma zapłacić podatek od złodziejstwa. Ciekawe rozwiązanie... Zamiast zwrócić okradzionym, trzeba wyrwać łup Amberowi. Prawa dżungli, zero cywilizacji!!! Piramida złodziejstwa i łapówkarstwa- tak wygląda nasze państwo.
22 wrz 12 22:45
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
lipa19441 :

I od nowa, szlag człowieka trafia? - wzięli się za prywatną firmę, która "oszukała naciągnęła itp." Moim skromnym zdaniem? chciała zarobić na głupocie pazernych, chciwych, naiwnych ale zdrowych ludzi, na co oficjalnie, uzyskała zgodę, instytucji państwowych do tego powołanych. Tych "naciągniętych" na własne żądanie niemyślących, ludzi (ciułaczy) było kilka tysięcy, a szumu na kilka milionów - o co chodzi? - kto za tym stoi? Czy te "parabanki" są nieszczęściem dla Narodu, o co biega??? Proszę wskazać, który z tych banków, to parabank? - chodzi tu o ok. dwa miliony ludzi często: starych, chorych fizycznie i psychicznie, oraz ich rodziny. Ludzie ci zostali wpakowani w spirale kredytowe, przez tzw. Instytucje Zaufania Publicznego jakimi są obce nie polskie "banki", zatrudniające, zdrowych, wykształconych i bez skrupułów młodych POLAKÓW, którzy dla wykonania narzuconego planu, zrobią wszystko. Oto przykłady. - Bank Nadwiślański 2000 tys. i 4000tys. kredytu. Skok Chmiel. 30 tys. za 1/i1/2 mca. Lukas 20 tys. 1500 i dwie karty. BPH. 40 tys. karta 8tys. PKO. 3tys. i 1000 zł. plus karta. Euro Bank 3000tys. miesięczna rata do spłaty 2860zł. Wszystkie te kredyty, udzielono choremu emerytowi, uzależnionemu od hazardu, 1400 zł. emerytury, w ciągu niecałych dwu lat. Wszystko to banki sprawdzały, w BIKu. i każdy bank wiedział, że wcześniejsze kredyty były nie spłacane, lub spłacane nieterminowo, a jednak dawali kolejne kredyty. Przecież nawet te przebrzydłe parabanki, tego "człowieczka" z takim dochodem, i jego bliskiej i dalszej rodziny, (długi w Polsce są dziedziczone) tak by nie udupiły. Może tu chodzi raczej o zniszczenie, "polskiej" konkurencji, a nie o ochronę "ciemnych niekumatych biedaczków".(w tym wypadku raczej nie takich znów biedaczków) Co odpisują na to KNF. i ZBP. i UOKiK. Rz.P. O. "Banki są instytucjami samodzielnymi i każdy Bank, prowadzi własną politykę kredytową". 1. te umowy (stosunek dochodów do kredytów) w świetle prawa, już w chwili zawarcia były nieważne. 2. doprowadzenie klienta przez urzędnika bankowego, do złego rozporządzenia swoim majątkiem, jest to jawne wyłudzenie, karalne więzieniem itp. Do tego w razie kłopotów tego obcego, nie POLSKIEGO "samodzielnego" banku, jego prezesa, nikt nie będzie aresztował, tylko ratować go będzie, państwo polskie z naszych podatków, wobec tego te instytucje nie ryzykują niczym, a POLSKIE parabanki, (ten kredytów nie udzielał) które robią to samo, jednak więzieniem i jednak, swoim kapitałem. Obłuda urzędasów !!!!!!! W tym przykładzie co opisuję, ten człowiek, wg. Kurskiego mający "prawo do błędów", w przypływie "świadomości", bo już nie chcieli "dawać"i nie było na granie, podjął próbę samobójczą, ( i tu znowu, kto doprowadza tylko do próby podlega itd.) został odratowany,psychiatryk, leczenie itd. i co z tego??? w zasadzie lepiej byłoby gdyby???????? bo jest wykluczony do końca swoich dni, a później jego rodzina, krewni, bo ten co "przegapi" odrzucenie spadku, będzie spłacał już miliony. Za przebrzydłej komuny, każdą próbę samobójstwa lekarz, musiał zgłosić na policję (milicję) która podejmowała dochodzenie z urzędu, winni byli karani rzeczywiście. A teraz nikt nie ma obowiązku zgłaszać, chyba że próba się "uda" wtedy w protokóle pisze się? "zejście z powodu trudności socjalnobytowych, denata" koniec kropka . A prawo mówi że kto doprowadza kogoś itd. podlega karze itd. Wobec tego banki powinny być karane, a co mówi Wolna Niezależna Policja (nie Obywatelska) "panie z bankami chce pan wygrać". Czy wiecie że z tego powodu te uczciwe banki w Polsce (nie mylić Polskie) doprowadziły do takiego zejścia już 100 tys. ludzi. (czyt. Forum zadłużonych).Tylu nie wykończyły przez 50l żadne, uważane przez was,za zbrodnicze, komunistyczne służby.
20 wrz 12 23:54 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Przejdź do profilu

Szukaj

Z ostatniej chwili


Blogi

Milewski & Partnerzy
Nie pracuj nigdy więcej chyba, że b...
Wczoraj rozpoczęło się niesamowite szkolenie Never Work Again w Londynie i...
Milewski & Partnerzy
Grant Thornton
Rewolucja w opodatkowaniu telefonów...
Unia Europejska szykuje rewolucję w opodatkowaniu VAT tzw. telefonów na kartę...
Grant Thornton
Jarosław Skoczeń, Emmerson
Jak finansujemy zakup nieruchomości...
Branża nieruchomości, szczególnie rynek mieszkaniowy, są ściśle skorelowane z...
Jarosław Skoczeń, Emmerson
Księgowość jest sexy
Przewrót lipcowy w pełnomocnictwach...
Od 1 lipca 2016 r. weszły w życie przepisy dotyczące pełnomocnictwa ogólnego...
Księgowość jest sexy
 • Copyright © 2016 Biznes.pl