W sierpniu 18 proc. funduszy inwestycyjnych odnotowało zysk

Sierpień przyniósł spadki na rynku funduszy inwestycyjnych po dobrym lipcu. 18 proc. z ponad 600 funduszy zakończyło miesiąc z zyskiem - podały Analizy Online.

"Sierpień był nerwowym miesiącem z punktu widzenia klientów funduszy. Załamanie koniunktury niemal na wszystkich rynkach akcji sprawiło, że o zarobek było bardzo trudno" - napisano w raporcie.

"Wśród 28 grup, dla których liczymy średnią, jedynie 5 zdołało zakończyć miesiąc z zyskiem. Tylko 18 proc. z dostępnych na rynku rozwiązań wypracowało dodatnie stopy zwrotu w sierpniu" - dodano.

Autorzy raportu podali, że główną przyczyną pogorszenia koniunktury było załamanie na chińskich giełdach połączone z przeceną lokalnej waluty.

"Z największymi spadkami mieliśmy do czynienia w drugiej połowie miesiąca. Sesja z 24 sierpnia została nawet określona przez media jako +czarny poniedziałek+"- napisano.

"Tego dnia indeks Shanghai Composite stracił ponad 8 proc., a przecena na najpopularniejszych europejskich parkietach sięgnęła 5 proc." - dodano.

Kto zapłaci za kłopoty chińskiej gospodarki?

Analitycy podali, że korekta dotknęła większości światowych giełd.

"Główne indeksy w Paryżu, Frankfurcie i Madrycie straciły w sierpniu ponad 8 proc., z kolei przecena amerykańskiego indeksu S&P500 sięgnęła 6,3 proc. Nie dziwią więc niskie wyniki funduszy akcji europejskich i globalnych rynków rozwiniętych" - napisali.

Silniejsza przecena miała miejsce na rynkach wschodzących.

"Indeks MSCI Emerging Markets stracił prawie 9,2 proc. w dolarach, a MSCI Latin America prawie 11,0 proc. licząc w amerykańskiej walucie. W efekcie średnia stopa zwrotu funduszy akcji rynków wschodzących wyniosła -8,8 proc., wszystkie rozwiązania sklasyfikowane przez nas w tej grupie poniosły stratę" - napisano.

"Najniższe wyniki po raz drugi z rzędu wypracowały fundusze akcji tureckich, ich jednostki spadły średnio o 11,1 proc. w sierpniu" - dodano.

Analitycy zwrócili uwagę na to, że spadki nie ominęły też warszawskiej giełdy.

"Indeks szerokiego rynku WIG stracił 2,8 proc. W odróżnieniu od poprzednich miesięcy najsłabiej na polskim rynku spisały się średnie spółki z indeksu mWIG40, którego stopa zwrotu wyniosła -3,6 proc. Z drugiej strony wynik indeksu małych spółek był bliski zera. Ponad -2,9 proc. stopę zwrotu odnotował natomiast WIG20" - napisali.

Spokojniej wyglądała sytuacja na rynku długu, obligacji korporacyjnych Fundusze oraz rynek złota. Na tym ostatnim można było nawet zarobić, ponieważ ceny żółtego kruszcu w dolarach wzrosły w sierpniu o 3,6 proc.