16 maja 13 14:32

Zaliczenie pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy

Czy można, a jeżeli tak, to na podstawie jakiego przepisu, zaliczyć pracownikowi administracji samorządowej, urodzonemu w roku 1976 pracę w indywidualnym gospodarstwie rolnym rodziców, którego nie przejął?

Udostępnij
4
Skomentuj
fot. Thinkstock/Photodisc

Podstawowym aktem prawnym ustalającym zasady zaliczania pracownikom (w tym również osobom zatrudnionym w administracji samorządowej) pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do stażu pracy jest ustawa o wliczaniu czasu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy.

Odnosząc się do szczegółowego zagadnienia jakim jest zaliczenie pracy, podstawową normę prawną zawiera art. 1 w/w ustawy, który stanowi, iż ilekroć przepisy prawa lub postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy, okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy, do stażu tego wlicza się pracownikowi także:

1) okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka;

2) przypadające przed dniem 01.01.1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem;

3) przypadające po dniu 31.12.1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Odnosząc się do szczegółów zagadnienia tj. zaliczenia pracownikowi administracji samorządowej, urodzonemu w roku 1976 pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym rodziców, którego nie przejął, wskazać należy, iż wyznacznikiem w tym zakresie jest art. 1 ust. 1 pkt 3 tej ustawy. Wskazany przepis odwołuje się do przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (KRUS) i zawartej tam definicji „domownika”. Art. 6 pkt 2 ustawy o KRUS wskazuje, że za domownika rozumie się osobę bliską rolnikowi, która:

a) ukończyła 16 lat;

b) pozostaje z rolnikiem we wspólnym gospodarstwie domowym lub zamieszkuje na terenie jego gospodarstwa rolnego albo w bliskim jego sąsiedztwie;

c) stale pracuje w tym gospodarstwie i nie jest związana z rolnikiem stosunkiem pracy.

Mając na uwadze powyższe rozważania oraz definicje zawarte w cytowanych przepisach, wskazać należy, iż ustawodawca do zaliczenia pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy  nie wprowadza obowiązku przejęcia takiego gospodarstwa i jego prowadzenia osobiście lub ze współmałżonkiem.

Warto podkreślić, iż cytowany przepis dotyczy pracy „stałej”, którą przeciwstawić trzeba pracy dorywczej lub wykonywanej sezonowo. Obrazowo zilustrować może to przykład, zgodnie z którym osoba w wieku 16 uczęszczająca do szkoły średniej (nawet przy założeniu dojeżdżania w tym celu do innej miejscowości) i po zajęciach pomagająca w gospodarstwie rolnym rodziców, czas pracy w tym gospodarstwie będzie miała zaliczony do stażu pracy. Takie zaliczenie nie miałoby miejsca, gdyby osoba ta przez cały tydzień mieszkała w internacie lub na stancji, a w gospodarstwie rolnym pomagała tylko podczas weekendowych pobytów w domu.

W kontekście zaliczenia obowiązków wykonywanych w gospodarstwie rolnym do stażu pracy, należy mieć na uwadze wyłączenie zawarte w art. 2 ustawy o wliczaniu czasu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, zgodnie z którym, okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym nie wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego lub innego świadczenia przysługującego z upływem roku prac lub okresu krótszego niż jeden rok.

Dla uzyskania zaliczenia do stażu pracy okresów zatrudnienia w indywidualnym gospodarstwie rolnym, konieczne jest przedłożenie przez pracownika zaświadczenia, które na jego wniosek wydaje właściwy urząd gminy (art. 3 ustawy o wliczaniu czasu pracy w indywidulanym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy).

W przypadku, gdy urząd nie dysponuje żadnymi dokumentami potwierdzającymi fakt pracy, zobowiązany jest zawiadomić o tym osobę wnioskującego. Brak dokumentów potwierdzających fakt pracy w gospodarstwie rolnym nie stanowi jednak przeszkody do uzyskania zaświadczenia o pracy w gospodarstwie, jeżeli okoliczność tę potwierdzi co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w okresie wykonywania obowiązków na terenie, na którym jest lub było położone gospodarstwo rolne.

Maciej Kowalski – radca prawny

Kancelaria Radców Prawnych Kowalski, Popławski i Wspólnicy s.c. w Legnicy

www.kancelariakpw.pl

Podstawa prawna:

1. Ustawa z dn. 20.11.1990 r. o wliczaniu czasu pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy – Dz.U. z 1990 r. Nr 54, poz. 310.

2. Ustawa z dn. 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników – Dz.U z 1998 r. Nr 7, poz. 25 z późn. zm.

Udostępnij
4
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (59)

~michal bolo : nie rozumiem was....co sie czepiacie rolników??opowiadacie ze jeden ma luksusowy dom drugi nie.....a w miesice?jeden mieszka w kawalerce a drugi w 100 metrowym mieszkaniu...jeden ma lepszą prace a drugi nie,tak samo jak rolnik,jeden ma lepsze wieksze gospodarstwo a drugi mniejsze...takie życie,wiadomo ze rolnika mającego wieksze,wyspecjalizowane gospodarstwo stac na wiecej,a mneijszego na mneij,tak jak zwykjlaego pracownika w malej miescowosci a np w Warszawie,takei same roznice,jeden pracuje od 7 do 15 drugi dłuzej,ja nikomu nie zazdroszcze,niech sobie rolnicy placą krus co mnei to obchodzi!!ja place ZUS bede mial troszke większą emeryturę,JA pracuje od 7 do 15 5 dni w tygodniu,tez mam cięzką prace,ale przynajmniej mam stały i pewny dochód,a u rolników jest różnie,raz zyska raz straci....nikomu nie zazdroszcze,chcialbym płacic krus to bym sobie kupił(wydzierzawił) pole,ale po co?za mniejszą emeryture? i za niepewnośc czy bede miał zysk co miesiac?a nie stać mnei na ogormne gospodarstwo i sprzety ktore mi to by zapewniły.Po za tym dowiedziałem sie ze spora częsc rolników i tak pąłci ZUS,bo mają zarejestrowana działalność,tylko mali rolnicy płacą krus,a tych jest nawet sporo.
20 maja 13 11:08 | ocena: 100%
Liczba głosów:17
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~ZRB : Od 1964 roku pracowałem w zakładach państwowych a w latach 1981 do 1991 prowadziłem 15 hektarowe gospodarstwo rolne i po skończeniu 59 lat przeszedłem na świadczenie przedemerytalne. W maju 2008 roku nabyłem prawo do wcześniejszej emerytury. Do mojej emerytury doliczono mnie 51 zł. Ale żeby było śmieszniej to daję przykład jak działa prawo w RP. Jeżeli bym nie miał wypracowanych 35 lat a wiek 55 to bym miał zaliczone brakujące lata do okresów składkowych ale że miałem wypracowane lata to dostałem 1% rocznie od najniższej emerytury rolniczej. I co mi po stażu a liczą się w moim przypadku okresy składkowe.
19 maja 13 22:15 | ocena: 57%
Liczba głosów:7
57%
43%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~opl do ~" Konrad Walenrod ": Piszesz dyrdymały skoro tak dobrze chłopom to zapraszam na wieś poczuj te luksusy, przy pracy 12 godz i więcej na dobę będziesz miał na to na pewno czas.Służbom mundurowym tez chcesz zabrać? Rozumiem ze podczas zagrożenia uratuje Twoje mienie rodzinę czy zdrowie 60 letni strażak albo policjant a kraj obroni armia 60 latków.
19 maja 13 16:07 | ocena: 69%
Liczba głosów:35
69%
31%
| odpowiedzi: 6
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~" Konad Walenrod do ~EMeryt rocznik 1945: no rzeczywiście to jest łamanie praw konstytucyjnych,robotnik każdy płaci wyższą stawkę ZuS,rzemieślnik płaci bardzo ZuS wysoki bo aż ponad 1000 zł miesięcznie,rolnik wystarcza ,że płaci tylko za siebie i to 329 zł na kwartał ten pieprzony KruS i to na dodatek dofinansowywany z budżetu państwa,a do budżety każdy z nas oprócz ( nie płacą podatku dochodowego ) właśnie rolników płaci podatki dochodowe tylko ta " biedna wieś",a cała armia mundurowa,sędziowie utrzymywani są z naszych podatków i w nagrodę ( za stronnicze wyroki,uniewinniające przestępców jak Sawicka ,Kiszczak, Jaruzelski Siwicki i cała czereda przestępców z PZPR uniewinniana) opłacane mają składki jak rolnicy ZUS i KRUS. Żądam (zresztą nie tylko Ja ) zakończenia łamaniem praw konstytucyjnych i niech rolnicy,mundurówka ,sędziowie płacą sami za siebie ,a nie z moich podatków(wystarczy ,że mają bardzo wysokie pensje) i to nie tylko w wypadku rolników KruS ale i składek zdrowotnych,ubezpieczeń rolniczych płodów rolnych etc.Niema dalszej zgody na okradanie i tak głodowych zasiłków (wypłat) za pracę(harówkę ) na rzecz rolników,służb mundurowych,sędziów etc. Każdy rolnik otrzymujący dotacje z Unii to też nasza krwawica bo z naszych podatków idą składki do Unii wracają w jakiejś części ale do chłopa,robotnik z tego nie ma nic najwyżej wysokie ceny ziemniaków, jajek( tu największe kuriozum chłopki zwani producentami jaj modernizowali klatki podnosząc ceny i za tą modernizację zapłaciliśmy MY !!),a oni dopłaty do paliwa,nawozów,siewu jak wspomniałem ubezpieczeń. Najwyższa pora by czynem zatrzymać to okradanie ciężko pracujących ( z reguły u dzieci rolników bo oni mają za co otwierać firmy ) robotników. Dość już OKRADANIA na RZECZ CHŁOPSTWA,SĘDZIÓW,MUNDURÓWKI koniecznie trzeba wyjść na ulice żądać zatrzymania okradania nas by wspierać chłopów i pozostałych ,a co mnie obchodzi elektora zdrajców Polski
19 maja 13 11:57 | ocena: 65%
Liczba głosów:55
35%
65%
| odpowiedzi: 20
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~dziadek : Czemu taksówkarz na karcie podatkowej oraz mający 1,1 ha ziemi, nic nie uprawiając i nie mieszkając na wsi może on i jego zona może być na KRUS?
19 maja 13 13:44 | ocena: 90%
Liczba głosów:21
90%
10%
| odpowiedzi: 2
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~uyty : Ojoj miastowi czyżby zazdrościcie rolnikom. jak tak to dobrze, bo dobrze prosperujące gospodarstwo rolne może zarobić spore pieniądze. No i raz że rolnicy już nie mieszkają w chatkach z drewna, murowany, ocieplony dom o powierzchni około 300 m kw. W środku luks wykończony, na podwórku średniej klasy samochód. Wieczorem pójdzie się do sklepu na piwko i jakoś leci te życie. Lepsze to niż mieszkać w kitce o pow. około 70 m kw i pracować za minimalną krajową. Zapraszamy na wieś
19 maja 13 23:14 | ocena: 100%
Liczba głosów:4
0%
100%
| odpowiedzi: 7
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Dorota do ~edward: Acha, czyli mniej więcej tyle co moja babcia - emerytowana pielęgniarka,obecnie 82 lata, mieszkająca w dużym mieście, gdzie koszty życia są 2 razy wyższe niż na wsi. Gdyby nie pomoc moich rodziców, nie wiem jak starczyłoby jej na leki i nie wiem czy w ogóle starczyłoby na jedzenie i rachunki od 1 do 1. Nie piszcie bzdur o ciężkiej pracy rolników, bo miałam w klasie w liceum dwóch "rolników", których rodzice nie mieli nic wspólnego z pracą na roli, normalnie pracowali w mieście, ale że mieli ziemię, płacili KRUS. KRUS, jeżeli w ogóle, powinno się płacić od produkcji rolnej a nie od posiadanej ziemi. Wtedy byłoby wiadomo, kto jest rolnikiem i kto ciężko pracuje, a kto nie. Zresztą - dlaczego np praca mojej babci miałaby być mniej warta niż praca rolnika?
19 maja 13 23:17 | ocena: 54%
Liczba głosów:13
46%
54%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~MS : Nikt z was z "wielkich miast" nie pomyśli ile trzeba siły i ciezkiej pracy włożyc w gospodarstwie na wsi.Oczywiscie sa rolnicy i pseudo rolnicy,ale ja skupiam sie na tych pierwszych.Tylko narzekacie na wysokie ceny warzyw,owoców i innych przetworów,a nikt nie pomysli ile trzeba włozyc pracy w to.Mieszkacie ,zyjecie w wielkich miastach,nie wstajecie o wczesnych porach rannych,wyjezdzacie na weekendy .Na wsi jest pracy od rana do wieczora.A pieniedzy idzie w to duzo.Nie macie na głowie zwierzat,ogrodu ,upraw,a tego np .zeby czasem jakis grad nie przeszedł i niczego nie poniszczył.Zastanówcie sie najpierw co piszecie a dopiero zajmujcie głos.
20 maja 13 12:38 | ocena: 67%
Liczba głosów:3
67%
33%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~jaaaa do ~dziadek: Już Ci odpowiem.Bo mają ponad 1 ha ziemi masz OBOWIĄZEK płacić składki KRUS.I nie interesuje nikogo że nie pracujesz w gospodarstwie.Przykład: mąż pracuje w gospodarstwie,płaci składki do Krusu. Żona pracuje na etacie. Niestety traci pracę.Idzie na bezrobocie.Niestety ma obowiązek płacić składki do Krusu dopóki nie znajdzie zatrudnienia. Fajnie by było gdyby te lata płacenia składek wliczały się do emerytury.Ale niestety nie. Nie łączą już pracy w rolnictwie i pracy na etacie. Można natomiast otrzymać 2 emerytury,jedną z Krusu-po 30 latach płacenia składek a drugą po 25 latach płacenia składek do ZUSu. Niestety płacąc składki do Krusu w przerwach pomiędzy zatrudnieniem na etacie te lata się nie wliczą do emerytury. Czyli te składki niestety przepadają.Więc nie piszcie kto ma lepiej bo w naszym kraju to przepisy są tak głupie jak nigdzie.
20 maja 13 10:47 | ocena: 100%
Liczba głosów:3
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~NO..NO : Pieprzenie --------------. Tylko nikt nie wspomina że emerytura rolnicza to 650 zeta , zasiłek chorobowy 10 złotych dziennie (((płatny dopiero powyżej 30 dni chorobowego ----wyżyj z tego )) chętnie zapłacę ZUS ale chcę dostać te same świadczenia ...A żeby jakoś godnie żyć pracuje w poznaniu a wieczorami na gospodarstwie 20 hektarowym .I nie leże jak mieszczuchy w weekendowy do góry brzuchem i narzekam jak mi źle .A co do piwka pod sklepem To w mieście mało takich pod monopolami co popijają i patrzą żeby im państwo dało albo co ukraść ....
20 maja 13 10:29 | ocena: 100%
Liczba głosów:5
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Przejdź do profilu

Szukaj

dziś - czwartek, 28 lipca 2016

CzasDaneOkresAktualna wartość
09:55Niemcy - Stopa bezrobocia s.a.Lipiec
11:00Strefa euro - Indeks nastrojów producentówLipiec
11:00Strefa euro - Indeks nastrojów w usługachLipiec
11:00Strefa euro - Indeks nastrojów w gospodarceLipiec
11:00Strefa euro - Indeks nastrojów biznesuLipiec
11:00Strefa euro - Indeks nastrojów konsumentówLipiec
14:00Niemcy - Inflacja CPI - wst.Lipiec
14:00Niemcy - Inflacja HICP - wst.Lipiec
14:30USA - Wnioski o zasiłek dla bezrobotnychTydzień

dziś - czwartek, 28 lipca 2016

Publikacja raportu za I półrocze 2016 roku.
Publikacja raportu za II kwartał 2016 roku.
Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze 2016 roku.
Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 0,40 zł na akcję.
Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 1 zł na akcję.
Wypłata dywidendy 0,71 zł na akcję.
Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 0,09 zł na akcję.
ZWZA ws. m.in. pokrycia straty.
ZWZA ws. m.in. pokrycia straty za rok obrotowy 2015.
ZWZA ws. m.in. podziału zysku za rok 2015.
Dzień ostatniego notowania na GPW 505.734 praw do akcji zwykłych na...

analizy

title
Odzyskaj VAT w ramach ulgi na złe długi
19 lip, 12:14
Tax Care | Materiały prasowe
title
Zwolnienie z podatku dzięki odkupieniu części mieszkania od małżonka?
23 maja, 10:19
Marek Siudaj/Tax Care | Materiały prasowe
title
Opodatkowanie zmiany formy prawnej podmiotów gospodarczych
20 kwi, 14:11
Kancelaria Prawna Skarbiec
Pokaż więcej
 • Copyright © 2016 Biznes.pl