Nowe obowiązki dokumentacyjne w podatku VAT od 1 lipca 2015 r.

Od początku lipca 2015 r. będą obowiązywać nowe regulacje w zakresie VAT, które rozszerzają katalog towarów objętych mechanizmem odwrotnego obciążenia. W związku ze zmianami pojawił się nowy wzór formularza w zakresie podatku VAT i co za tym idzie nowe obowiązki sprawozdawcze przedsiębiorców.

Więcej towarów objętych odwrotnym obciążeniem

Występujące w rozliczeniach podatku VAT odwrotne obciążenie (ang. reverse charge), czyli mechanizm, który polega na obciążeniu nabywcy towarów lub usług obowiązkiem rozliczenia VAT, jest już od dłuższego czasu stosowane w obrocie niektórymi towarami. Obecnie jednak następuje poszerzenie katalogu towarów, które – jako uznane przez ustawodawcę za szczególnie podatne na oszustwa i nadużycia – zostały objęte rozliczeniami według mechanizmu odwróconego obciążenia. W wyniku zmian w ustawie o VAT, począwszy od 1 lipca 2015 r. mechanizmem tym będą objęte transakcje, których przedmiotem są m.in. telefony komórkowe, w tym smartfony, komputery przenośne, takie jak: tablety, notebooki, laptopy itp., oraz konsole do gier wideo.

Obowiązek składania informacji podsumowujących

W związku z nowelizacją, w celu uszczelnienia systemu odwróconego obciążenia, a także dla skuteczniejszej kontroli wykonywanych obowiązków ustawodawca zobowiązał dostawców towarów do składania krajowych informacji podsumowujących w odniesieniu do transakcji objętych mechanizmem reverse charge. Informacje te mają być składane za okresy rozliczeniowe począwszy od 1 lipca 2015 r.

Zgodnie z nowo dodanym art. 101a ustawy o VAT, który wchodzi w życie z początkiem lipca 2015 r.:

1) Podatnicy dokonujący dostawy towarów lub świadczący usługi, dla których podatnikiem jest nabywca, w przypadkach, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 (nabywanie towarów, o których mowa w załączniku nr 11 do ustawy, oraz nabywanie usług w zakresie emisji gazów cieplarnianych), są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o dokonanych dostawach towarów oraz świadczonych usługach.

2) Informacje podsumowujące w obrocie krajowym składa się za okresy rozliczeniowe, w których powstał obowiązek podatkowy, w terminach przewidzianych dla złożenia przez podatnika deklaracji, o których mowa odpowiednio w art. 99 ust. 1–3 ustawy.

W przypadku ustanowienia przez podatnika swojego przedstawiciela podatkowego zobowiązanym do składania informacji podsumowujących będzie ten przedstawiciel.

Dane, które powinna zawierać każda informacja podsumowująca, zostały wskazane w art. 101a ust. 3 ustawy o VAT, a zatem są to:

- nazwa lub imię i nazwisko oraz NIP podatnika składającego informację podsumowującą (dostawcy),

- nazwa lub imię i nazwisko oraz NIP nabywcy towaru lub usługi,

- łączna wartość dostaw towarów oraz świadczonych usług, o których mowa wyżej, w odniesieniu do poszczególnych nabywców.

W razie stwierdzenia błędów w danych zawartych w złożonej informacji podsumowującej w obrocie krajowym podatnik jest obowiązany złożyć niezwłocznie korektę informacji. Natomiast w przypadku zmiany wartości dostaw towarów lub świadczonych usług podatnik jest obowiązany skorygować łączną wartość w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, za który dokonuje się korekty podstawy opodatkowania w deklaracji podatkowej. Jeżeli korekta dotyczy okresu, za który została złożona informacja podsumowująca w obrocie krajowym, korektę tej informacji składa się niezwłocznie.

Nowy wzór formularza VAT

W efekcie powyższych zmian przygotowany został nowy wzór formularza, tj. wzór informacji podsumowującej/korekty informacji podsumowującej w obrocie krajowym (VAT-27), który wprowadza rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 5 czerwca 2015 r. w sprawie wzoru informacji podsumowującej w obrocie krajowym (Dz. U. z 2015 r., poz. 849), wchodzące w życie z dniem 1 lipca 2015 r.

Formularz VAT-27 przeznaczony jest dla podatników VAT kupujących towary opodatkowane u nabywcy na zasadzie odwróconego obciążenia. W deklaracji wykazywać należy nabycia towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT.

Przedsiębiorcy są zobowiązani szczegółowo monitorować towary i usługi, które wprowadzane będą do VAT-27. W przypadku bowiem części z nich odwrotne obciążenie stosuje się, jeżeli łączna wartość tych towarów w ramach jednolitej gospodarczo transakcji obejmującej te towary, bez kwoty podatku, przekracza kwotę 20 tys. zł. Chodzi o:

- przenośne maszyny do automatycznego przetwarzania danych, o masie <= 10 kg, takie jak: laptopy i notebooki; komputery kieszonkowe (np. notesy komputerowe) i podobne – wyłącznie komputery przenośne, takie jak: tablety, notebooki, laptopy,

- telefony dla sieci komórkowych lub dla innych sieci bezprzewodowych – wyłącznie telefony komórkowe, w tym smartfony,

- konsole do gier wideo (w rodzaju stosowanych z odbiornikiem telewizyjnym lub samodzielnym ekranem) i pozostałe urządzenia do gier zręcznościowych lub hazardowych z elektronicznym wyświetlaczem – z wyłączeniem części i akcesoriów.

W zakresie pozostałych towarów objętych odwrotnym obciążeniem, wartość zakupu nie będzie odgrywała roli, a transakcję należy rozliczać na VAT-27 również w przypadku niewielkich wartości zakupu.

Informację VAT-27 złożyć należy w terminach przewidzianych dla złożenia przez podatnika deklaracji podatkowych VAT-7, VAT-7K, VAT-7D (miesięczny lub kwartalny termin składania uzależniony będzie od tego, w jaka jest częstotliwość rozliczeń podatnika z podatku VAT z urzędem skarbowym).

Wzór formularza VAT-27

Autor: Adam Kuchta