Mentoring – nadaj kierunek swojej karierze

Mentoring zyskuje na popularności. Organizacje chętnie stosują go, by zmotywować zatrudnionych i pomóc im w realizacji celów zawodowych. O czym warto pamiętać, biorąc udział w mentoringu?

Mentoring jest nastawiony na dialog i partnerską relację między uczestnikami. Mentorami zostają osoby o dużym doświadczeniu w danej firmie czy branży, które mogą podzielić się zdobytą wiedzą i praktyką z młodszymi kolegami. Pełnią rolę doradcy, przewodnika.

Mentoring umożliwia odkrycie i rozwój potencjału rozmówcy. Motywuje i inspiruje do podejmowania konkretnych działań. Mentor wspiera swojego podopiecznego w podążaniu wybraną przez niego drogą spełnienia zawodowego, a także skłania do refleksji i przemyśleń nad dotychczasowymi decyzjami. Aby współpraca była skuteczna, nie powinna opierać się jedynie na dzieleniu się gotowymi wskazówkami i rozwiązaniami. Jej efektywność związana jest m.in. z umiejętnością zadawania pytań otwartych, dzięki którym uczeń jest w stanie wypracować własną opinię i podejście.

Głównym filarem mentoringu jest wzajemne zaufanie. Ważne, aby komunikacja między mentorem a mentee była regularna i profesjonalna, ale też oparta na przyjaznych relacjach. Osoby powinny się lubić i darzyć wzajemnym szacunkiem. Kluczem do udanej współpracy jest także chęć do pracy nad własnym rozwojem.

Oto podstawowe zasady mentoringu

Mentee samodzielnie podejmuje decyzje o swoim rozwoju, natomiast mentor motywuje i pomaga wydobyć ukryty potencjał potrzebny młodej osobie do podejmowania właściwych decyzji. Zakłada się, że mentee posiada wszelkie odpowiednie kompetencje i umiejętności niezbędne do działania. Pomoc mistrza może jedynie go ukierunkować. Główna odpowiedzialność leży zawsze po stronie osoby, która pracuje nad swoim rozwojem.

Mentor pomaga w wydobyciu zasobów i potencjału – rolą mentora nie jest udzielanie rad i wskazywanie konkretnych rozwiązań. Oczywiście, może dzielić się swoim doświadczeniem , jednak nie powinien narzucać własnego zdania, podejścia. Mentor ułatwia rozmówcy podejmowanie wyzwań czy szukanie odpowiedzi na nurtujące pytania.

Mentor i mentee są sobie równi. Mentor nie ocenia ucznia ani nie krytykuje jego pomysłów. Nie pośpiesza ani nie ignoruje trudnych tematów, poświęca odpowiednio dużo czasu na każde zagadnienie.

Szerokie spojrzenie na współpracę – mentor zwraca uwagę na wszystkie dotychczasowe doświadczenia mentee. Być może kluczem do rozwiązania problemów czy trudności są dawne emocje i relacje.

Główny cel – najważniejsza jest motywacja i świadomość celu, do którego dążymy. Praca z mentorem powinna wynikać ze szczerej chęci zmiany, udoskonalenia się czy pokonania słabości. Obie strony powinny wykazywać zaangażowanie. Jeśli jedna z nich zaczyna lekceważyć ustalone zasady, warto zastanowić się nad sensem dalszej współpracy.

Jeśli masz okazję skorzystać z monitoringu w miejscu swojej pracy, nie wahaj się! Warto wkroczyć w nowe obowiązki z pomocną dłonią doświadczonych osób i zainspirować się do dalszego budowania kariery.

Dominika Pietrzyk