Autem służbowym w prywatnej sprawie

Ostatnie restrykcyjne stanowisko Izby Skarbowej w Łodzi dotyczące zakazu amortyzacji w przypadku wykorzystywania aut służbowych do celów prywatnych, rozpoczęło burzę wśród przedsiębiorców, których pracownicy wykorzystują bądź sporadycznie używają samochodów służbowych do celów prywatnych. Warto w tym miejscu zauważyć, że kontrolowanie służbowych samochodów nie było głównym przedmiotem zainteresowania Izby Skarbowej.

Polska jest jednym z niewielu krajów w Unii Europejskiej, w którym zasady wykorzystania samochodów służbowych do celów prywatnych nie zostały uregulowane.

Brak przepisów prawnych określających, w jaki sposób należy rozliczyć pracownika wykorzystującego samochód służbowy w celach niezwiązanych z pracą, może rodzić przykre skutki podatkowe, zarówno dla przedsiębiorcy jak i jego pracownika, dlatego też kwestię możliwości korzystania z pojazdów służbowych warto jest dokładnie uregulować. Regulacja taka powinna zostać więc określona przez pracodawcę w układzie zbiorczym pracy, regulaminie wynagradzania lub w umowie o pracę tak, aby ułatwić rozliczanie tych świadczeń pomiędzy pracownikiem a pracodawcą oraz odprowadzać świadczenia publiczne.

Nieodpłatne udostępnianie pracownikowi samochodu na cele nie związane z realizacją jego pracowniczych obowiązków wiąże się z powstaniem po stronie pracownika przychodu. Co spowoduje, że od wartości takiego świadczenia należy odprowadzić zarówno zaliczkę jak i podatek dochodowy od osób fizycznych, jak również składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

W związku z powyższym pracodawca powinien prawidłowo ustalić wartość przychodu pracownika korzystającego z samochodu służbowego na cele prywatne co samo w sobie budzi wiele kontrowersji. Przy ustalaniu wartości przychodu pomocne będzie stanowisko Ministra Finansów który stwierdził, że: „odnośnikiem przy ustaleniu wartości takiego świadczenia jest koszt najmu samochodu w firmie zajmującej się profesjonalnie tego rodzaju działalnością na rynku lokalnym, tam gdzie znajduje się siedziba pracodawcy”.

Ponadto ustalenie wielkości świadczenia będzie o wiele prostsze, jeżeli pracownik będzie prowadził ewidencję przebiegu pojazdu ujmując w niej zarówno podróże służbowe, jak i prywatne. Pozwoli to na określenie m.in. ilości kilometrów przejechanych miesiącu na cele służbowe i prywatne.