19 sty 14 15:04

Można już występować o przeliczenie kapitału początkowego

Z dniem 1 października br., za sprawą ustawy z dnia 21 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. poz. 960), po raz kolejny zmieniły się zasady ustalania kapitału początkowego. I tym razem są one korzystne zarówno dla przyszłych, jak i obecnych emerytów korzystających już z prawa do emerytury ustalanej na tzw. nowych zasadach, której częścią składową jest kapitał początkowy.

Udostępnij
1
Skomentuj
fot. Shutterstock

Zdarza się, że okres wskazany do ustalenia podstawy wymiaru kapitału początkowego obejmuje rok kalendarzowy, w którym ubezpieczony pozostawał w ubezpieczeniu społecznym na podstawie przepisów prawa polskiego jedynie przez część miesięcy tego roku. Dotyczy to m.in. kobiet, które przed 1 stycznia 1999 r. przebywały na urlopie wychowawczym oraz osób, które w ciągu roku rozpoczynały lub kończyły zatrudnienie. W takim przypadku do obliczenia stosunku sumy kwot podstaw wymiaru składek i kwot, o których mowa w art. 15 ust. 3 ustawy emerytalnej (tj. m.in. wypłaconych świadczeń chorobowych), w okresie tego roku do przeciętnego wynagrodzenia przyjmuje się sumę kwot przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za ten rok kalendarzowy odpowiednią do liczby miesięcy pozostawania w ubezpieczeniu. Przypomnijmy, iż przed 1 października br. taki (proporcjonalny) sposób obliczania podstawy wymiaru kapitału początkowego obowiązywał wyłącznie wówczas, gdy ubezpieczony po raz pierwszy przystąpił do ubezpieczenia społecznego i dlatego pozostawał w ubezpieczeniu jedynie przez część miesięcy danego roku.

Ponowne obliczenie kapitału początkowego, ustalonego przed 1 października br., następuje na wniosek osoby zainteresowanej. W razie braku takiego wniosku ZUS ponownie ustali jego wysokość przy obliczaniu emerytury według nowych zasad, o ile będzie to korzystne dla emeryta.

Z korzystnego przeliczenia kapitału początkowego mogą również skorzystać osoby, które mają już obliczoną emeryturę według nowych zasad. W tym celu powinny wystąpić z wnioskiem o ponowne ustalenie wysokości emerytury, z uwzględnieniem przeliczonego kapitału początkowego. Organ rentowy na wydanie stosownej decyzji ma 60 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.

Osoby pobierające emeryturę z wnioskiem o przeliczenie świadczenia w oparciu o ustalony ponownie kapitał początkowy powinny wystąpić jak najszybciej, najlepiej do końca bieżącego miesiąca. Wypłaty emerytury w nowej wysokości organ rentowy dokona bowiem na ogólnych zasadach, nie wcześniej niż od miesiąca zgłoszenia wniosku. Każdy miesiąc zwłoki może zatem przełożyć się na konkretną stratę finansową.

Gazeta Podatkowa nr 81 (1018) z dnia 10.10.2013, strona 1

Dział: Strona tytułowa

Autor: Bożena Dziuba

Poleć
Udostępnij
1
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych.
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.
Napisz komentarz...

 
Brak zdjęcia

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (285)

Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~ekonomistka-emerytka Użytkownik anonimowy
~ekonomistka-emerytka
Brak zdjęcia ~ekonomistka-emerytka Użytkownik anonimowy
do ~młód:
Brak zdjęcia ~młód Użytkownik anonimowy
10 paź 13 09:29 użytkownik ~młód napisał:
emeryci nie mają za grosz ambicji ,ciągną i ciągną te życie
ty też bedziesz kiedyś emerytem i dopiero zobczysz jak to jest ,ale też jak emeryci pracowali to ty mogłeś uczyć się nie wiem czy studia tez masz ukończone sadząc po wypowiedzi twojej ubogi stan twojego ducha jest,ale to twoja sprawa młody człowieku emeryci nadal płacą ze swych emerytur podatki oraz składkę zdrowotną wiesz o tym? a jeśli masz dziadka lub babkę emerytkę nie otrzymujesz od nich od czasu do czasu kieszonkowego.........na pewno ich nie utrzymujesz oni wypracowali swoje i gdyby odkładali a nie oddawali swoich składek dla swoich poprzedników emerytów to prawdopodobnie dla ciebie na życie nie starczyłoby.........i pamiętaj nie ma kraju na świecie w którym nie ma emerytów i zapewniam cię,że podatki i składki zdrowotne od emerytów to bardzo wysoki procent w budżecie państwa dla między innymi takich jak ty .........
10 paź 13 09:49 | ocena: 100%
Liczba głosów:18
100%
0%
| odpowiedzi: 3
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~Broń-dla-uczciwych-TAK Użytkownik anonimowy
~Broń-dla-uczciwych-TAK
Brak zdjęcia ~Broń-dla-uczciwych-TAK Użytkownik anonimowy
do ~ekonomistka-emerytka:
Brak zdjęcia ~ekonomistka-emerytka Użytkownik anonimowy
10 paź 13 09:49 użytkownik ~ekonomistka-emerytka napisał:
ty też bedziesz kiedyś emerytem i dopiero zobczysz jak to jest ,ale też jak emeryci pracowali to ty mogłeś uczyć się nie wiem czy studia tez masz ukończone sadząc po wypowiedzi twojej ubogi stan twojego ducha jest,ale to twoja sprawa młody człowieku emery
W ogóle wychodzisz z błędnego założenia, że "solidarność pokoleniowa" w systemie emerytalnym to coś pozytywnego. Jak się okazuje i jak można było przewidzieć ilość emerytów zaczyna rosnąć a ilość tych, którzy mają wypracować ich świadczenia maleje. Ja jestem z wyżu lat 80' i kto na moją emeryturę zapracuje?

System OFE był pozytywną reformą i każdy rząd powinien podczas każdej swojej kadencji dokonywać korekty środków idących na OFE - ZWIĘKSZAĆ CZĘŚĆ SKŁADKOWĄ NA OFE! Nikt z tym nic nie zrobił, a to był początek do przejścia na oszczędzanie na swoje prywatne konto, a nie na czyjeś.

Ale nawet OFE ma swoje ogromne wady w założeniu- zakłada obowiązkowość w składkowaniu i w wysokości składki. Nie zakłada dowolności, elastyczności. Czyli ogranicza wolność jak każdy system który zbudowali socjaliści. A dzieci się nie rodzą bo???? bo ludzi w okresie reprodukcyjnym nie stać na 2-3 dzieci bo muszą opłacać debilne "składki" i chore pomysły polityki prorodzinnej- czyli ślepe wydawanie nie swoich pieniędzy. Jedną polityką prorodzinną jest wysoka stopa życiowa mas pracujących: klasy niskiej średniej, i średniej. A taką stopę życiową mają jedynie kraje kapitalistyczne...no powiedzmy wolnorynkowe!
10 paź 13 13:56 | ocena: 100%
Liczba głosów:7
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
drapak drapak Onet Zobacz profil
drapak :
drapak drapak Onet Zobacz profil
Ta na pewno ,,daj do przeliczenia" tylko po nowemu ludzie dostają o 700 800 zetów mniej :) ta dobra władza okradła nawet nieboszczyków obniżając zasiłek pogrzebowy, oszukała przy rewaloryzacji w tamtym roku emerytów w tym oszukała przy rewaloryzacji WSZYSTKICH zaokrąglając o pół procenta w dół , zabrała dodatek pielęgnacyjny tym którzy TERAZ wchodzą w wiek do niego upoważniający. NIBY ,,DZIENNIKARZOM" wydaje się że ludzie nie wiedzą co dokoła nich się dzieje i można i wcisną KIT zresztą za który im płaci Ministerstwo PrOpagandy. W przyszłym roku rewolaryzacja wyniesie 2% tymczasem MLEKO CHLEB nie zdrożał o 2% tylko o 20 -30 ale inflację liczy się ze wszystkich cen np ferrari staniało i już..
Miłego dnia
10 paź 13 09:18 | ocena: 84%
Liczba głosów:32
84%
15%
| odpowiedzi: 10
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
samaprawda samaprawda Onet Zobacz profil
samaprawda :
samaprawda samaprawda Onet Zobacz profil
Wszystkie dane o składkach i okresach ubezpieczenia są w zus-ie i dawno powinno być to zrobione bez interwencji ubezpieczonych , lecz u nas anormalność jest normą , trzeba udowodnić ,że płaciło się wiele lat i wtedy łaskawy urząd porówna to ze swoimi danymi i obliczy zapomogę ( nie mylić z emeryturą ) obywatelowi , który miał podwójne szczęście , raz ,że miał kwity a dwa ,że dożył.
10 paź 13 10:54 | ocena: 100%
Liczba głosów:45
100%
0%
| odpowiedzi: 4
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~bolek Użytkownik anonimowy
~bolek
Brak zdjęcia ~bolek Użytkownik anonimowy
do ~qwerty:
Brak zdjęcia ~qwerty Użytkownik anonimowy
10 paź 13 15:55 użytkownik ~qwerty napisał:
"Okradli" cie ci, co mają policzone z najlepszych 10 czy 20 lst
jesteś pewny ze to właśnie ci cię okradli?!a nie przyszło ci do głowy,ze ciężko pracowali przez 30 lub 40 lat,zgodziłeś się na umowy smieciowe i pracę do smierci za grosze?!zgodziłeś!to czego teraz chcesz?!jesteś wściekły bo obudziłes się z reką w nocniku a wczesniej dałes się oszukac bez mrugnięcia okiem"słusznej parti obywatelskiej?!to teraz płacz!ale nad własną głupotą,ze ci wyprali mózg!
10 paź 13 17:13 | ocena: 100%
Liczba głosów:6
100%
0%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~ekonomistka-emerytka Użytkownik anonimowy
~ekonomistka-emerytka :
Brak zdjęcia ~ekonomistka-emerytka Użytkownik anonimowy
jeśli ktoś nie ma pojecia co znaczy nowe przeliczenie niech nie zabiera głosu bo wprowadza swoją niewiedzą zamęt a co się tyczy wysokości emerytury i komu należy się to nie jest wina obecnego premiera agent Tomek otrzymuje emeryturę wyższą np, niż ja a mam staż pracy 38 letni nie narzekam bo mogę z niej wyżyć i starcza mi ale szlag mnie trafia że nie uporządkowane są takie sprawy jak emerytury dla tzw. gówniarzy,którzy za pieniadze podatników podrywali posłanki,celebrytki z czego nic nie wynika......to jest problem emeryta dzisiejszego bo ja pracowałam inni też mają staże ponad 30-40 letnie a takie asy jak agent Tomek śmieje się nam w twarz i tak jak na niego patrzę to wydaje mio się że z nas kpi -........umiem swoją emeryturę przeliczyć i dobrze zrobiłam,że na żadne
ofe nie dałam się namówić byłam w Zusie moje dzieci też są w Zusie ,żadne OFE gwarancja Państwa zawsze bezpieczniejsza niż jakieś ofe to chore my Polacy musimy na własnej kieszeni przekonać się ,kto widział ,żeby "grać" na giełdzie emeryturami przyszłymi........chore
10 paź 13 09:33 | ocena: 84%
Liczba głosów:13
84%
15%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
noname35 noname35 Onet Zobacz profil
noname35 :
noname35 noname35 Onet Zobacz profil
Jak dobrze ze te przepisy nie są proste, ze tyle jest przeliczników, wskaźników bo dzięki temu 48 tys ludzi ma "pracę" milionowe premie, szkolenia z prawa pracy np. w Australii i fantastyczne warunki pracy w marmurowych pałacach. Dzięki temu ci ciężko "pracujący" ludzie mogli w grudniu dostać 212 mln premii a tak zmarnowałaby się ta kasa idąc np. na spłatę długu Centrum Zdrowia Dziecka który wynosi 200 mln.
10 paź 13 10:22 | ocena: 94%
Liczba głosów:19
94%
5%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~Olqa Użytkownik anonimowy
~Olqa
Brak zdjęcia ~Olqa Użytkownik anonimowy
do ~Nie dla ZUS:
Brak zdjęcia ~Nie dla ZUS Użytkownik anonimowy
10 paź 13 16:02 użytkownik ~Nie dla ZUS napisał:
Co może spodziewać się obywatel od ZUS.To jest czysta kpina ludzi.Dlatego jestem za tym ,aby ZUS zlikwidować,a składki odprowadzać sobie na odpowiednie konto z którego w wieku emerytalnym będziemy żyć i to GODNIE.
nie wiesz o czym piszesz; to nie jest takie proste odkładać sobie; to dlaczego ludzie nie odkładają? 50% byłoby bezdomnych na starość; oczywiście taki medrzec jak Ty napisze, że sami sobie winni; ale rolą państwa jest zapobiegać, i własnie na tym polega rola ZUSu, trochę nieudolna, bo myślę, że sporo kasy nam wyprowadzili w ostatnich latach, ale własnie tego trzeba pilnować; zrozumiał? I nie myśl tylko o sobie, bo do niczego dobrego to nie prowadzi, egoizm, egocentryzm; najgorsza zaraza dzisiejszych czasów...
10 paź 13 19:51 | ocena: 83%
Liczba głosów:6
83%
16%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~sympatyk Użytkownik anonimowy
~sympatyk :
Brak zdjęcia ~sympatyk Użytkownik anonimowy
Tak okrada się emerytów i społeczeństwo w Polsce.Kompletny brak zaufania do panujących rządów.Mając wpływ na decyzje to:zlikwidował bym senat,ograniczył ilość posłów w parlamencie oraz i diety poselskie,zreformował KRS,zreformował instytucje rządowe,służbę zdrowia,sądownictwo,policję,wojsko i tak każdą dziedzinę życia w Polsce.Bo wiele jest jeszcze do zrobienia.
10 paź 13 09:36 | ocena: 100%
Liczba głosów:10
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Brak zdjęcia
Brak zdjęcia ~cbs Użytkownik anonimowy
~cbs :
Brak zdjęcia ~cbs Użytkownik anonimowy
najpierw trzeba odebrac 300 miliardow ktore przelali na prywatne konta ,,tworcy reformy ! to hanba ze balcerowicz-bucholtz najpierw bez referendum ukradl pieniadze ,a teraz chodzi po mediach i robi aj-waj !w normalnym kraju by mial trybunal za NFI,OFE,FOR ! czas przeswietlic te jego ,,obywatelskie fundacje i zablokowac spotkania z mlodzieza -nikt tyle szkod nie narobil co on !pseudoprofesor nigdy nie reprezentowal polskich interesow !agent ,BS,MFW ,uczen spekulanta sorosa -to 5 kolumna !
10 paź 13 09:21 | ocena: 82%
Liczba głosów:17
82%
17%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Przejdź do profilu

Szukaj

Notowania

Sesja giełdowa na GPW jest zakończona.
WIG20 2 392,70 -0,14% -3,35 pkt »
WIG 54 032,68 -0,11% -59,50 pkt »
mWIG40 3 724,05 -0,21% -7,84 pkt »
sWIG80 13 449,51 0,05% 6,72 pkt »
NCIndex 312,58 -0,51% -1,60 pkt »
NIKKEI 19 275,98 1,27% 241,14 USD »
FTSE 6 809,50 0,54% 36,46 USD »
DJIA 17 698,18 -0,44% -77,94 USD »
NASDAQ 4 880,23 -0,42% -20,66 USD »
ROPAB 56,53 -0,23% -0,13 pkt »
ROPAW 49,54 0,02% 0,01 pkt »
ZŁOTO 1 203,10 -0,07% -0,90 pkt »
SREBRO 16,92 -0,10% -0,02 pkt »
  Kupno (bid) Sprzedaż (ask)  
EUR/PLN 4,0538 0,11% 4,0577 0,11% »
USD/PLN 3,7648 0,10% 3,7671 0,10% »
CHF/PLN 3,8977 0,20% 3,9008 0,20% »
EUR/USD 1,0765 0,01% 1,0767 0,01% »
Nazwa Wartość bieżąca (j.u.) Stopa zwrotu 1R (%)
067134201268335402
CPKP 208,65
264,77%
HCAA 329,75
56,78%
HIAA 596,38
52,20%
KBC... 83,20
46,92%
HHAA 479,56
42,76%
Nazwa Wartość bieżąca (j.u.) Stopa zwrotu 1R (%)
-54-45-36-27-18-9-0
HBEC 16,45
-32,91%
SKRS 65,84
-28,71%
SUAU 186,87
-28,46%
QUE... 71,46
-24,78%
HGBU 14,53
-24,70%
Brak wyników do wyświetlenia.
Nazwa Wartość bieżąca (j.u.) Stopa zwrotu 1R (%)
-12-10-8-6-4-2-0
Otw... 31,23
-6,58%
Poc... 27,28
-4,65%
PZU 29,78
-4,06%
Pek... 28,13
-4,06%
Hes... 29,03
-3,30%

analizy

title
88 proc. Polek obawia się emerytury
12 lut, 14:39
Materiały prasowe
Duży wzrost aktywów OFE w sierpniu
4 wrz 14, 19:57
Analizy Online
title
Długowieczność jest super, ale nie dla portfela
18 sie 14, 16:29
Bernard Waszczyk | Open Finance
title
OFE jeszcze powalczą, ale oręża niewiele
13 sie 14, 11:11
Roman Przasnyski | Open Finance
Pokaż więcej