Onet
19 lut 12 12:00

Emerytura wyższa po zmianach

Skierowany we wtorek do konsultacji społecznych projekt reformy emerytalnej zakłada, że od 2013 r. wiek przechodzenia na emeryturę kobiet i mężczyzn co cztery miesiące podwyższany byłby o kolejny miesiąc. W ten sposób docelowy poziom 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnięty zostanie w roku 2020, a kobiet - w 2040.

Udostępnij
0
Skomentuj
Foto: Shutterstock

Z uzasadnienia do projektu przedstawionego przez Donalda Tuska wynika, że zmiany wpłyną pozytywnie na wysokość świadczeń z systemu powszechnego. Emerytury mają być wyższe przede wszystkim za sprawą wydłużenia okresu aktywności zawodowej, co oznacza wyższą wartość kapitału emerytalnego (zarówno OFE jak i ZUS).

Wzrost świadczeń będzie wynikał również z dodatkowych waloryzacji konta emerytalnego ze względu na odsunięcie w czasie momentu przejścia na emeryturę.

Z wyliczeń rządu wynika, że na wydłużeniu wieku emerytalnego skorzystają głównie kobiety. W ich przypadku wysokość wypłacanych świadczeń może wzrosnąć nawet o 72 proc.

Kobieta:

Źródło: Kancelaria Premiera

Przeczytaj na kolejnej stronie - o ile wzrosną emerytury mężczyzn?

W przypadku mężczyzn – emerytury mogą być wyższe nawet o 20 proc.

Mężczyzna:

Źródło: Kancelaria Premiera

Premier podkreślał, że bez podniesienia wieku rząd musiałby szukać pieniędzy gdzie indziej. Jako alternatywę wymienił podwyżkę podatku VAT na wszystkie produkty o 8 pkt. proc., podniesienie składki emerytalnej z 19,5 proc. do 30 proc. pensji oraz obniżenie wypłacanych emerytur o połowę.

Projekt podniesienia wieku emerytalnego poparli pracodawcy, m.in. przedstawiciele PKPP Lewiatan oraz BCC.  Zastrzeżenia mają natomiast związki zawodowe. W czwartek, członkowie „Solidarności” złożyli w Sejmie wniosek o referendum w sprawie planowanych przez rząd zmian emerytalnych, pod którym związek zebrał 1,4 mln podpisów.

Udostępnij
0
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (1 500)

~emeryt 2012 : Bzdura!!!!!
Kto bedzie zatrudniał sześćdziesięcioletnich (przepraszam za określenie, ale właśnie ja jestem w tej grupie wiekowej) "babę i dziada". Ludzie ci będą wegetować na bezrobociu i pracach na czarno. Więc niech ci psudoekonomiści od wyliczeń emerytur powiedzą o ile wzrośnie emerytura tych ludzi jezeli nie będą wpływały skadki do ZUS. Podniesienie wieku emerytalnego ma jedynie na celu to że w okresie 7 lat dla kobiet i dwóch lat dla mężczyzn umrze dużo więcej potencjalnych emerytow. Większe świadczenia są mitem. Nie chcę się wypowiadać o podniesieniu wieku emerytalnego dla kobiet o siedem lat , bo musiałbym użyć słów okreslanych jako niecenzuralne.
19 lut 12 20:11 | ocena: 98%
Liczba głosów:228
98%
2%
| odpowiedzi: 13
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~wkurzony : Oficjalnie powodem tych drańskich posunięć jest przewidywany brak rąk do pracy. Tymczasem "groźby" premiera na wypadek braku zgody (VAT zwiększony o 8%, składka do 30%, a emerytura zredukowana o połowę) pokazują jasno, że powodem jest BANKRUCTWO KRAJU!!! A przy okazji demaskują kolejne rządowe kłamstwo!!!
Ja już jedno bankructwo Polski (schyłek komuny) przeżyłem. Za kolejny taki numer muszą być szubienice!!! Lepiej by rząd o tym pamiętał! Dość wybaczania i tolerowania grabieży narodu!
19 lut 12 20:09 | ocena: 98%
Liczba głosów:208
98%
2%
| odpowiedzi: 9
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~czytelnik do ~Obserwator: Zamiast podnosić wiek emerytalny, zlikwidujmy nawis administracyji państwowej, który wzrósł w ostatnich latach o 50000 biurokratów z średnią pensją ponad 4000 zł(do tego 13 pensja +nagrody), a później zajmijmy się likwidacją szarej strefy oraz zmiejszmy liczbę bezrobotnych w kraju, zatrudnijmy więźniów by zapracowali na swój wikt i służbę więzienną. Najłatwiej jest zabrać tym , do których jest najprościej trafić bo już płacą podatki i są w ewidencji fiskusa. Przed wyborami obiecują zmiejszenie administracji, bo wprowadzają komputeryzacje ,a decyzje podejmują ........... opieszale! Petent jest traktowany w urzędach jak zło konieczne , chociaż pensja urzędnika zależy od wypracowanych podatków wytwórcy dóbr materialnych .
19 lut 12 20:23 | ocena: 98%
Liczba głosów:193
98%
2%
| odpowiedzi: 4
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Rycho : Wąsacz przysłużył się dla Staleksportu to w nagrodę jest jego prezesem a jaki to był
bystrzak jako minister skarbu to mieliśmy okazję się przekonać słuchając go podczas przesłuchań komisji. Bęcwał nie wiedział co podpisuje i za co odpowiada.
Suchocka przysłużyła się Watykanowi i grzeje teraz tam swoje siedzenie jako
ambasador (chyba dożywotnio).
A o czym teraz myśli ryży oszust ? On już ma spakowane walizki i wybiera się do europy.
Jak ostatnio powiedział w telewizorni ,,już się narządziliśmy", teraz trzeba wykonać
kilka niepopularnych zadań i można z Polski z rodziną wyjechać na parę lat.
To się nazywa ucieczka do przodu. Przykładem jest Buzek. A ciemny ludek w kraju
ma ograniczone horyzonty myślowe i krótką pamięć, Więc po latach można wrócić
i jeszcze mieć aspiracje powrotu na scenę polityczną, albo zostać prezesem
w jakimś banku lub ukryć się gdzieś w jakiejś radzie nadzorczej jak np. Bielecki czy Marcinkiewicz (ten z nauczyciela w szkole podstawowej stał się ekspertem od
bankowości). Tak to się pięknie kręci. Chciałeś demoludzie demokracji no to masz DEMOKRATURĘ.
19 lut 12 21:24 | ocena: 100%
Liczba głosów:16
100%
0%
| odpowiedzi: 2
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Wrocławianin : Tiaaaa.....A ciekawe jak inflacje pożre do tego czasu wartość tych 70% ekstra w emeryturze. Zresztą kto w ogóle dożyje do tego wieku lub będzie na tyle silny i w dobrej kondycji, że będzie jeszcze w stanie pracować....np górnik, hutnik, robotnik budowlany. Zróbmy tak, że najlepiej 4 latkowie już pójdą do szkoły, tak żeby Ci co zrobią maturę już w wieku 16 lat szli do pracy. I co to w ogóle jest, że banda urzędniczych baranów będzie decydować ile łaskawie mi będą wypłacać miesięcznie z wypracowanych przeze mnie przez 45 lat pieniędzy. Dlaczego wreszcie rząd nie przestanie na siłe uszczęśliwiać ludzi i się od nich nie odczepi i nie pozwoli młodym ludziom samym sobie dbać o swoją emeryturę. Lepiej na tym wszyscy wyjdą w przyszłości.
19 lut 12 19:58 | ocena: 100%
Liczba głosów:21
100%
0%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~polak : A czy Tusk i spólka zrezygnują z emerytury rządowej i przyjmą zwykłą w wieku 67 lat? A może by tak posłowie i cały rząd w celu potwierdzenia zaciskania pasa i ratowania kraju za powiedzmy 1500 zł bez żadnych dodatkowych świadczeń miesięcznie pełnili swe jak że trudne funkcje. Z 100proc frekwencją w trakcie obrad? Tak do końca swojej kadencji? A na koniec tej kadencji jak rząd się wykaże umiejętnościami dostaną specjalne premie nie gwarantowane żadną umową? Tak jak każdy kto chce by jago pracownik był motywowany do pracy i starał się bardziej. Co na to nasz Donald?
19 lut 12 19:55 | ocena: 98%
Liczba głosów:182
98%
2%
| odpowiedzi: 3
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~królik do ~zen: Ten twój wzrost demograficzny jest, ale na emigracji i nie zamierza wrócić. Tak się politycy ucieszyli gdy ludność zaczęła masowo emigrować bo im bezrobocie spadało w statystykach, tylko nasi politycy już wielokrotnie okazali, że nie potrafią myśleć długofalowo i analizować konsekwencji danych decyzji. Tak tez wyglądała bezmyślna prywatyzacja.

Więc jak ktoś bredzi o niżu demograficznym to zamiast łykać te brednie niech spojrzy co się dzieje z młodymi a co ważniejsze gdzie się dzieje.
Wokół mnie masa ludzi ma dzieci, masa, znajomi, kuzyni, kuzynki, ale 98% z nich to emigranci. Ale mimo tego widzę sąsiadów ze świeżo wyprodukowanymi dziećmi.

Więc jak ktoś mówi o niżu to chyba ma klapki na oczach, jak również pomija tak istotną kwestię jak masowa emigracja, którą zawdzięczamy politykom.
19 lut 12 20:14 | ocena: 98%
Liczba głosów:112
98%
2%
| odpowiedzi: 3
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~pandora : Niby skąd dostane 2500 tys.emerytury jak po 30 latach mojej pracy ZUS wylicza mi emeryturę hipotetyczną na 800 zł, komu oni chcą wmówić, że pracując jeszcze 15 lat uzbieram na składkach 1700 zł przy tym wynagrodzeniu, które dostaję . Pan premier jest totalnie oderwany od rzeczywistości, która go wykreowała, a ile on myśli, że ludzie zarabiają w tym kraju. Te emerytury, które są tutaj wyliczone to nie dla tej biedoty, która tyra po 40 lat za 1500 brutto. Ile w tym kraju po jego rządach zostanie jeszcze zakładów pracy dających nam zatrudnienie jak wszystko likwiduje. Niech mi pokaże zakład, który mnie zatrudni po 55 roku życia. Ludzie przestańmy się emocjonować na forum i popędźmy to tałatajstwo sprzedające nasz kraj. Są kraje które tak zrobiły i odbijają się od dna. Przestańmy ich finansować z naszych ciężko zarobionych pieniędzy.
19 lut 12 20:20 | ocena: 98%
Liczba głosów:60
98%
2%
| odpowiedzi: 2
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~leon : mam w nosie wyższą emeryturę kosztem 67 lat ,niech rząd szuka pieniędzy w kieszeniach prezesów spółek takich jak orlen ,kghm banki itd,to przecież ci panowie nie wybudowali tych zakładów to nie są ich prywatne folwarki, zostali tylko mianowani przez kolejne ekipy rządowe,a zwijają kasę taką że obdzielił by "setkę" emerytów,nie mówiąc o odprawach ,nagrodach itp.Tam są miliony które brakują zusowi.A te pierdzistołki z bbs i lewiatana to niech idą do fizycznej po 67 roku pracy
19 lut 12 20:00 | ocena: 99%
Liczba głosów:146
99%
1%
| odpowiedzi: 3
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~medium : Na etapie wprowadzania reformy emerytalnej (buzkowej) obiecano ludziom wysokie emerytury. Po wprowadzeniu okazało się, że w rzeczywistości emerytury osiągną wysokość nie większą niż 60% ostatniego uposażenia, średnio około 50%. Po kilku latach wyszło na jaw, że emerytury wyniosą nie więcej, niż 40% ostatniego uposażenia.

Teraz mami się ludzi "podwyżką", przypadku mężczyzn o 20%. Ile wyniesie emerytura podwyższona o 20%? Ni mniej, ni więcej, tylko 48%, a to jest wciąż mniej, niż pierwotne 50-60%, a pracować każą dłużej, z nadzieją, że przyszli emeryci powymierają zanim dotrwają do wieku emerytalnego. Toż to jawne oszustwo!
19 lut 12 19:42 | ocena: 97%
Liczba głosów:142
97%
3%
| odpowiedzi: 2
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Przejdź do profilu

Szukaj

Z ostatniej chwili


Blogi

Jarosław Skoczeń, Emmerson
Droższe nieruchomości
Według GUS cena jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku...
Jarosław Skoczeń, Emmerson
Grant Thornton
Podatki w Polsce: co sześć lat nowy...
Dlaczego polskie podatki są tak uciążliwe dla podatników? Problemy są przede...
Grant Thornton
Kuba Karliński
ZIELONY PIERŚCIEŃ WARSZAWY
Oprócz licznych uroków, jakie niesie ze sobą życie w dużej metropolii, Warszawa...
Kuba Karliński
Lotnisko Chopina
Nowy terminal na Lotnisku Chopina n...
Modernizacja starej-buraczkowej części Terminala A na Lotnisku Chopina została...
Lotnisko Chopina
  • Copyright © 2016 Biznes.pl