Budujemy więcej mieszkań, ale mniejszych

Mieszkania powstają jak grzyby po deszczu - w I poł. tego roku oddano ich do użytku o 15,1 proc. więcej w porównaniu do analogicznego okresu 2015 r. Co ciekawe nowe mieszkania są jednak średnio o 8 metrów kw mniejsze niż rok temu - podał GUS.

Z poniedziałkowych danych GUS wynika, że w I poł. 2016 r. oddano do użytkowania 73 tys. 700 mieszkań, czyli o 15,1 proc. więcej w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku (przed rokiem spadek o 3,7 proc.).

Znaczny wzrost odnotowano w budownictwie przeznaczonym na wynajem lub sprzedaż - o 45,4 proc., co daje 34 tys. 700 mieszkań.

Oddano także więcej mieszkań w budownictwie spółdzielczym (1003 mieszkania, wobec 511 w analogicznym okresie ubiegłego roku) oraz w budownictwie społecznym czynszowym (420 mieszkań wobec 238).

Spadki odnotowano za to w budownictwie indywidualnym, zakładowym oraz komunalnym.

W I półroczu br. liczba wydanych pozwoleń na budowę mieszkań wyniosła 98 tys. 100 - jak podaje GUS jest to o 13,6 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. r. Z kolei liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto wyniosła 86,3 tys. (o 7,5 proc. więcej).

Przeciętna powierzchnia użytkowa jednego mieszkania oddanego do użytkowania w I półroczu 2016 r. wyniosła 97,8 metra kwadratowego i była o 8,2 metra kw. niższa niż przed rokiem.

Tylko w czerwcu 2016 r. oddano do użytkowania 12 tys. 500 mieszkań (o 9,8 proc. więcej niż przed rokiem). W tym samym miesiącu br. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym na budowę 20,9 tys. mieszkań (o 27,4 proc. więcej niż przed rokiem) oraz rozpoczęto budowę 17 tys. 600 nowych (wzrost o 21,7 proc.).

GUS szacuje, że w końcu czerwca br. w budowie było 733,2 tys. mieszkań, tj. o 2,4 proc. więcej niż przed rokiem.

Produkcja spada we wszystkich działach budownictwa

W I półroczu 2016 r. produkcja budowlano-montażowa była o 11,9 proc. niższa niż przed rokiem - wynika z danych GUS. Spadek odnotowano we wszystkich działach budownictwa; największy przy budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej.

Jak wynika z danych GUS produkcja budowlano-montażowa w I półroczu br. obniżyła się w skali roku we wszystkich działach budownictwa. Największe spadki odnotowała branża specjalizująca się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej – spadek o 17 proc. W przedsiębiorstwach zajmujących się robotami budowlanymi specjalistycznymi zanotowano spadek o 11,2 proc., a w jednostkach związanych z budową budynków – o 7,7 proc.

Jedyną grupą, w której produkcja budowlano-montażowa była nieco większa niż w I półroczu 2015 r., były podmioty zajmujące się głównie pozostałymi specjalistycznymi robotami budowlanymi (wzrost o 1,3 proc.).

Jak podaje GUS, w czerwcu 2016 r. odnotowano mniejszą niż przed rokiem sprzedaż robót o charakterze remontowym (o 14,9 proc.) oraz inwestycyjnym (o 11,9 proc.). Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa w czerwcu br. była o 13,0 proc. niższa niż przed rokiem i o 3,7 proc. niższa względem maja 2016 r.

Jak ocenia GUS w lipcu 2016 r. "ogólny klimat koniunktury w budownictwie jest oceniany nieznacznie negatywnie, podobnie jak przed miesiącem". Zdaniem Urzędu utrzymują się niekorzystne diagnozy sytuacji finansowej przedsiębiorstw oraz produkcji budowlano-montażowej. Ponadto - jak napisano w poniedziałkowym komunikacie - "planowane są redukcje zatrudnienia, o skali nieco większej niż przewidywano w czerwcu br. Przedsiębiorcy spodziewają się zbliżonego do prognozowanego przed miesiącem spadku cen realizacji robót budowlano-montażowych"

Głównymi barierami jak wskazuje GUS w prowadzeniu działalności budowlanej są koszty zatrudnienia oraz konkurencja na rynku. Występuje także niedobór wykwalifikowanych pracowników.